ВІННИЧЧИНА ОТРИМАЛА НЕЗВИЧНИХ «ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ»…. (частина 1)
Коли три дні тому прямим влучанням у хатину мого сусіда (між калітками наших хатин – рівно 26 метрів) - росіянина за народженням, походженням та ментальністю Сергія Галданова – його ж співвітчизники його ж й «переполовинили» (залишки «Галдана» ховали у мішку, поспіхом та ледве намітивши могилку на величезному міському цвинтарі), я вперше замислився про евакуацію. А коли зі мною по телефону (тоді ще працював український зв'язок) майже дві години розмовляла мама мого молодшого сина, яка вже замовила моє прізвище одній з відомих волонтерських організацій на вивіз з Лисичанську, я шукав аргументи, щоб залишитись. Мовляв, рашня зуби зламає у Рубіжному, наші вистоять і до «Колиски Донбасу» їх не пустять. Тоді моя «колишня» вдалась до забороненого прийому і віддала трубку моєму 18-річному синові. «Виймають жала із грудей очата двох моїх дітей…» Пам'ятаєте ці слова з легендарної пісні Славіка Хурсенка?
Я – здався. 20 хвилин вистачило, щоби зібрати які-неякі речі (потім, вже в середовищі таких як і я «переселенців» виявилося, що я таки виявився найбільш далекоглядним і мій «груз 500» виявився найбільш практичним. Я «примостирив» у сумці навіть свій улюблений радіоприймач), скрутити з «компа» жорсткий диск, домовитися з сусідкою про нагляд за хатою та двома котами…
2 квітня 2022-го… Останній з 17-ти автобусів гуманітарного конвою на виїзд з Лисичанська… Безкоштовний… Десь зовсім недалеко розриваються «гради»… Жіночка з трьома вівчарками, розуміючи марність свого прохання, все ж намагається вмовити водіїв автобуса… Ті, кому пощастилдо і вони спостерігали за цим з автобуса, категорично проти: «Как ета ми с сабакамі будєм єхать?»… Ось вона – «Лінія розмежування». Хтось покаже її на мапі, хтось нагадає про мову, а ось тут – біля останнього автобусу, біля останньої «надії» на спасіння, ця «лінія» пройшла між тими, хто в автобусі і тими, хто – поза… Я поки що – поза. Пузатий водій сказав, що «мєст больше нєт». Я намагаюсь йому пояснити, що готовий їхати «пішки» до Дніпра. Він категорично провів рукою перед моїм носом: «Нєту мєст, мужик!» «Ви ж взяли декількох 30-річних пацанів призовного віку, мені – 63 (показую пашпорта)… «Захаді, толька будіш стаять…» Двері захлопнулись… По той бік залишились декілька десятків тих, кому не пощастило, нещасна жінка з трьома вівчарками… залишився цілий світ – такий звичний і рідний. Залишився назавжди!? По цей бік «лінії розмежування» - тьотки, які таки будуть «єхать бєз єтіх сабак»… Так я став «переселенцем»…
Продовження тут.
Олександр Мазан, журналіст-переселенець, поціновувач мистецтва Івана Борисова, Лисичанськ/Вінниця, 17 травня 2023 року